anarkisterna.com

Precis som moderaterna har vi inte bytt politik, bara utseende.

Med hopp om en lyckad fritagning. Thursday 21 June, 2007 kl. 10:21 pm

Du gamla rasistiska inskränkta nord. Två gånger inom loppet av fyra dagar har migrationsverket försökt deportera Lutfur Rahman, båda gånger har det misslyckats efter att medpassagerare och flygpersonal gjorts uppmärksamma på vad som höll på att hända. Idag försökte folk även frita Rahman, vilket resulterade i att tre personer greps av polisen. Under kvällen har förnyade protester hållits utanför förvaret i Märsta. Folk ockuperade taket till förvaret och en person skadade ryggen i ett hopp från taket när hon försökte undkomma gripas av polis.

Jag vill skicka en hälsning till er som åter igen stoppade deportationen av Rahman. All kärlek och respekt! Ert snabba agerande vid Arlanda och utanför förvaret i Märsta inger hopp. Ska Rahman och andra människor i hans situation få någon slags rättvisa, så är det på den här vägen; myndigheter och domstolar bistår endast med avslag. Det har migrationsverket gjort glasklart genom att inte ens ta sig tid att ta ställning till den risk Rahman löper att fängslas och torteras i sitt hemland. Verkets prioritet verkar enbart gälla att få honom avvisad, helst innan storhelgen. Men så har ju även Sverige ett rykte att leva upp till - det är inte för intet som Sverige fällts tolv gånger av FN för att ha avvisat människor till säker tortyr.

Hoppas ni som greps under fritagningsförsöket inte låter er avskräckas. Ni valde att agera direkt och solidariskt medan en mängd människor inblandade i asylprocessen anser sig vara endera maktlösa eller befriade från ansvar inför det lidande de är med och förvaltar. Ett liv som gömd är inte mycket att erbjuda en annan människa, men det är alltid mer än de framtidsutsikter som migrationsverket tillhandahåller, i Rahmans fall fängelse och tortyr. Ni erbjuder en annan människa hopp.

By Myre

Lämna en kommentar