När det kommer till bilar… Fråga och svar.
Onsdag 12 September, 2007 kl. 6:13 emBra text, håller med er i teorin och tyvärr inte riktigt i metoden, fast undrar om ni skulle vilja svara på en fråga? Fråga: Om en bil som blivit oupptäckt punkterad (som killens i P1-inslaget som lyckades köra till Bromma utan att upptäcka det) råkar få sladd, krängning, whatever som en punktering kan tänkas orsaka när det gäller köregenskaper och därför kör på ett barn och barnet dör! Var det värt det då? Nyfiken. Lena i Stenungsund
Okej Lena,
Skulle man ändra frågan till: Om en bil som körs för nöjets skull råkar få sladd, krängning, whatever som kan hända när man kör bil och kör på ett barn och barnet dör, var det då värt att vara ute och nöjesåka? Svaret blir självklart inte. Detsamma gäller även i det andra fallet. Så klart det inte är värt ett barns liv.
Enligt logiken i ditt resonemang bör indianerna avstå från sina aktioner för att det finns en teoretisk risk att någon skulle kunna komma till skada. Men, trots att människor dör i trafiken varje år, avstår inte folk från att köra bil. För att man anser det vara nödvändigt, mera praktiskt, billigare eller roligare än att välja andra transportmedel. Nu är det inte människor i glesbygden vi talar om, som är beroende av bilen på grund av en undermålig kollektivtrafik, utan framförallt folk med stadsjeepar i städer.
Indianerna argumenterar också utifrån en nödvändighet att agera. Gör vi ingenting, går vi mot en klimatkatastrof. Redan idag dör tusentals människor i andra delar av världen på grund av klimatförändringarna. Orsakerna till dessa förändringar står till en förkrossande stor del vi i den rika världen för; våra transporter, våra resor, vår konsumtion, vårt val av mat… Det kan inte vara värt något endaste liv. Vår livsstil kan helt enkelt inte vara värt det.
Vi måste alltså agera, det finns ingen annan väg. Det finns nog ingen som längre är omedveten om klimatförändringarna och farorna de innebär. Visst finns det folk som avfärdar klimathotet och folk som väljer att strunta i det, eller åtminstone struntar i att göra kopplingarna till the western way of life med allt vad det innebär. Men det är inte brist på information vi har. Vi har brist på beslutsamt agerande.
En beslutsam klimatrörelse kan driva på de omställningar som är nödvändiga. Jag tror vi ser födelsen av en sådan rörelse just nu.

Måndag 4 Februari, 2008 kl. 9:16 fm
Varför inte slänga/hälla målarfärg på bilarna? Eller använda en glashammare och slå några hål i bildörren eller på
motorhuven?
Jag bor i en liten stad i norra delen av vårt avlånga land och precis som Bo Myre skriver så behövs bilarna här
i större utsträckning än i Stockholm (jag är född i sthlm och bodde där mina första 22 år). Men här finns ett annat
problem som jag anser väldigt stort, nämligen att många värmer upp sina bilar med hjälp av tomgångskörning.
Det finns motorvärmare överallt så jag förstår inte varför så många gör så. Här uppe där det är halt på vägarna
och mycket snö (än så länge) så tror jag inte att punktering eller “lufttömning” skulle vara en säker aktion.