Jeff “Free” Luers äntligen fri!

Fredag 2 Oktober, 2009 kl. 10:45 em

Samma dag som en man i USA grips av FBI, misstänkt för ett misslyckat sabotageförsök på en traktor för tre år sedan, släpps en annan: Jeff “Free” Luers är äntligen fri. Efter att ha suttit av nio och ett halvt år av det nästan tjugotre år långa straff han ursprungligen dömts till fick han idag lämna fängelset.

jeff11

I juni 2001 greps då tjugotreårige Jeffrey “Free” Luers för att ha tänt på tre bilar hos en bilhandlare i Eugene. Hans uttalade avsikt var att skapa medvetenhet om den globala uppvärmningen och den roll som stadsjeepar spelar i den processen. Trots det faktum att ingen människa skadades i aktionen, skadorna på bilarna endast uppgick till 28 000 dollar och bilarna senare såldes vidare, dömdes Jeffrey Luers till tjugotvå år och åtta månader.

Som vi skrev förra året olagligförklarade en domstol straffsatsen och omvadlade den till ett tioårs fängelsestraff. Igår tillerkändes han ytterliggare en straffreduktion och imorse kunde han lämna fängelset, tre månader innan utsatt datum.

Vi gläds med Jeff, vars långa resa nu är över.

Embryoredaktionen


2 kommentarer till “Jeff “Free” Luers äntligen fri!”

  1. Karl-Alfred skriver:

    Nu sitter han inne igen. Kolla länk nummer två i början av artikeln. Fängelset gjorde ett misstag så han greps igen och nu är datumet för frisläppandet satt till 16 december. Helt jävla otroligt att dom kan göra så!
    Och som ett märkligt sammanträffande inställde sig samma dag svenske Jonatan på Tygelsjö anstalt utanför Malmö, för att avtjäna 15 månader för diverse eko-sabotage. Adress för att skicka stödbrev finns på:
    http://agueliagainstcivilisation.blogg.se/2009/october/adress-till-jonatan.html

Varav 1 är trackbacks eller pingbacks

  1. anarkisterna.com » Arkiv » Nu så – Jeff Luers är fri skriver:

    [...] gången gillt. Efter att tidigare i höstas ha släppts “av misstag” och åter fängslats efter bara sex timmar, frigavs Jeff “Free” Luers till slut i [...]


Lämna en kommentar