Stäng ner flyktingförvaret på Pagani

Måndag 26 Oktober, 2009 kl. 6:28 em

Har ni hört talas om flyktingförvaret på Pagani i Grekland? Spyros Vouyias från det grekiske ministeriet för medborgarskydd (Ministry of Citizens’ Protection) besökte förvaret i torsdags och beskrev det som “värre än Dantes inferno“.

Om situationen i lägret skriver Läkare utan gränser efter ett besök i augusti: Situationen är chockerande. Överbeläggning, ovärdiga och otillräckliga sanitära förhållanden, barn åtskilda från sina föräldrar, människor som inte får lämna cellerna dygn i sträck.

Inför Vouyias besök misshandlade och hotade polis och vakter de inspärrade människorna för att skrämma dem från att prata med honom. Samtidigt städades rastgården och vid hans besök fick en del lämna cellerna. Ministern besökte varje cell och lyssnade på de internerades berättelser.

Efter besöket återvände polisvåldet till lägret. En del av dem som talat med ministern fördes ut på gården en och en, där de misshandlades. En palestinsk pojke slutade de inte att slå innan han förlorat medvetandet. Därpå revolterade de inspärrade. Celler antändes, både i lördags och i söndags. Situationen är väldigt spänd och ett rykte cirkulerar i Pagani att förvaret kommer stängas på onsdag, kanske för att alla cellerna är förstörda.

Nu har det dragits igång en kampanj för att göra verklighet av ryktet och lägga ner Pagani. Skriv ett fax eller en e-post till de ansvariga grekiska myndigheterna, hälsoministeriet och inrikesministeriet. Sprid ordet!

frauen-zelle-mit-nassen-fussboden-500x332 gebrochene-hand-500x332



Lämna en kommentar